Vietnam Hakkında

Vietnam Hakkında

Dünyanın ilk yerleşim yerlerinin kurulduğu yerdir Vietnam toprakları. Bütün tarihi ve yaşamsal izlerle 4000 yıllık bir geçmişe sahiptir. Ülke Güneydoğu Asya'da Çin Hindi yarımadasının doğu kısmında yer alır. Tropikal iklim ülkeyi etkisi altına alırken, sık yağış ve aşırı nem Vietnam tabiatı hakkında ipucu verir. Dağlar, Vietnam yüzey şekillerinin en belirgin özelliği olurken, Sonk koi ve Mekong deltaları önemli alçak düzlüklerdir. Ülke topraklarının sadece %25'i verimli deltalar ve ovalardır. Kıraç dağlar ve yetersiz miktarda da olsa ekilebilir yaylalar Vietnam tabiatının oluşmasına katkı sunar. Vietnam'ın güneyinde bulunan Mekong nehrinin getirdiği topraklar ise ülkeye zengin ve verimli bir ova bırakır.Tarım ülkesi olan Vietnam'da ürün alınan en önemli bölgelerden biri Mekong deltasıdır. Vietnam halkının önemli gelir kaynağı olan tarım alanında ise ülke nüfusunun %70 i faaliyet gösterir. Ülke halkı yoğun bir şekilde Kızıl Nehir deltası, Güney bölge ve Mekong deltası civarında bulunan verimli ovalarda yaşarken pirinç, kahve manyok ve mısır ülkenin önemli tarım ürünleridir. Özellikle kahve konusunda Vietnam, Brezilya'nın hemen ardından gelir.

Vietnam ormanlarında bulunan özel ağaç türleri ise Vietnam ekonomisi için katkı sunmaktadır. Bambu, Japon sediri, meşe, rodendron, mahun ağacı, tik ağacı ve abanoz ağacı Vietnam ormanlarının nitelikli bir yönüdür. Ormanlardan sene içerisinde 1.8 milyon metre küp ürün elde edilmektedir. Vietnam'da hayvancılık yeteri kadar gelişmiş durumda değilken balıkçılık, Vietnam ekonomisine ve Vietnam ihraç ürünleri arasında önemli bir konuma sahiptir. Vietnam yer altı kaynakları ise sırasıyla fosfat, maden kömürü, demir, manganez, boksit ve çinkodur.Vietnam sanayisi yüksek oranda ülke ihtiyaçlarını karşılamaya yöneliktir. Pirinç, kauçuk ve maden kömürü Vietnam ihraç ürünleri arasında bulunurken, gıda tekstil, maden, kimyevi gübre, cam ve lastik Vietnam sanayisinin başlıca ana aktörleridir.Vietnam her ne kadar savaşlarla anılmış bir ülke olsa da, son yılların gözde tatil merkezi olma yolunda hızla ilerlemektedir.

Asya'da suç oranının en az olduğu ülkedir Vietnam. 4000 yıllık birikimi ile ziyaretçileri için bambaşka bir kültürün vaadinde bulunur. Halong körfezi belki de dünyanın en iyi görüntülerinden birisine sahiptir, deniz üzerine kurulmuş yaşam ve su köyleri masalsıdır. Mekong deltası biyolojik bir hazine iken Güney Asya'nın en eski başkenti olan Hanoi ise eşsiz bir güzelliğe sahiptir. Ho Şi Mingh, Hanoi ve Haifong Vietnam'ın önemli ekonomik ve kültürel şehirleridir.

Vietnam turu böylesi uzak bir kültüre yakından bakmanızı sağlayabilir. Yine Vietnam turu ile kültüre ve dünyaya olan bakışınız bambaşka bir yol izleyebilir. Vietnam turu yahut Vietnam yolculuğu gündeminiz varsa şayet yapmanız gereken ilk iş Vietnam vizesi sahibi olmaktır. Vietnam vize istiyor mu, Vietnam'a vize var mı Vietnam vize isteyen bir ülkedir. Vietnam seyahati olan Türkiye vatandaşlarının Vietnam vizesi almaları gerekecektir. Vietnam vizesi almak için bir takım prosedürleri yerine getirmek ise kaçınılmazdır. Vietnam vize işlemleri özenli ve bilgili bir şekilde sürdürüldüğü takdirde Vietnam vizesinin başarılı bir şekilde alınma oranı yüksek olacaktır. Vietnam vize işlemleri sırasında bir takım bilgiler olası zaman kaybınızı asgari düzeye çekebilir. Vietnam vize işlemleri sırasında Vietnam vize başvuru formu ve Vietnam vize başvuru evraklarında beyan edecek olduğunuz bilgiler birbirlerini destekler ve eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır. Vietnam vize başvuru formu ve Vietnam vize başvuru evraklarında verecek olduğunuz eksiksiz ve uyumlu bilgiler sizler hakkında kapsamlı bilgi olanağı yaratırken aynı zamanda evraklarınızda bulunan aksaklık ve çelişkileri gidermek içindir.

Vietnam Büyükelçiliği yahut Vietnam Konsolosluğu Vietnam vize başvuru sahibi kişiler hakkında doğru ve detaylı bilgi istemektedir. Bu öncelikte yapacak olduğunuz Vietnam vize başvurularınızın başarılı bir şekilde sonlanma ihtimali her zaman yüksektir. Vietnam vize işlemleri sırasında gerekli olan hassasiyet gösterilmeli ve Vietnam vize başvuru formu ile Vietnam vize başvuru evraklarında uyumlu bilgiler verilmelidir. Başarılı bir şekilde sonlanmış Vietnam vize işlemlerinizi ile Vietnam vizesini alabilir ve Vietnam turu yahut Vietnam yolculuğunuzu sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Vietnam Hakkında

Vietnam ülkesi Güneydoğu Asya'da Çin Hindi Yarımadası'nın doğu bölümünde yer alan bir devlettir. Vietnam'ın komşuları; ülkenin kuzeyinde Çin, batısında Kamboçya ve Laos ülkeleridir. Vietnam'ın uzun kıyı hattı ise doğuda Güney Çin Denizi'ne bakar ve güneydeyse Siyam Körfezi'ne kadar ulaşır.

Vietnam'da tropikal bir iklim hüküm sürdüğü için Türkiye'den Vietnam'a gidecek bireyler bu değişik iklimden anında etkilenir. Yaz mevsiminde kuzeydeki sıcaklıklar güneydekinden pek farklı olmadığı için fark edilmesi zordur. Bu mevsimde sıcaklıklar Hanoi ve Saygon'da 27 ile 38 C arasında bir değerdedir. Kışın ise sıcaklıklar kuzeyde daha düşük bir değer taşır. Güney ise yıl boyunca sıcakların etkisindedir. Vietnam'da yağışlar bölgeye göre ve seneden seneye değişiklik göstermekte olduğu için bu ülkeye yapacağınız seyahatlerinizde doğru mevsimi seçmeniz size çok güzel deneyimler kazandıracaktır. Bu konuda daha fazla bilgi almak isterseniz Vize Merkezi şubelerimizi arayıp bilgi edinebilirsiniz.

Vietnam coğrafik yapı olarak dağlık ülkelerden biridir. Song-Koi ve Mekong gibi yerlerde toprak seviyesi düşüktür ve deltaları deniz seviyesindeki düzlükte seyretmektedir. Kıyı ovaları daha çok doğu kısmında bulunur. Ülkenin başlıca geçim kaynakları ve ticaret ürünleri arasında pirinç, mısır, manyok, kahve, kocadarı, çay, çeşitli şifalı bitkiler ile kauçuk ve el işleri gibi ürünlerdir.

Vietnam ülkesinin konuştuğu dil Vietçe olarak biliniyor ve Latin harfleri ile yazılan tek heceli kelimelerden oluşuyor. Vietnam dili Çin'in edebiyat, felsefe ve teknik terimleriyle zenginleşmiş olsa da temelde Çince ile bir bağlantısı olmayan bir dildir. Sömürge zamanlarında resmi dil olan Fransızca ise hala eğitimli Vietnamlılar tarafından konuşulmakta olan bir dildir. Ancak zaman içinde Fransızca yavaş yavaş yerini ikinci bir dil olan İngilizceye bırakmaya başlamıştır. Vietnam halkının % 78'i okuma-yazma bilen bir yapıdadır.

Uzun yıllar izole yaşayan Vietnam'da nüfusun % 84'ü Vietnam asıllı, % 2'si Çinli vegeri kalanı ise Muong, Meo, Thai, Khmer, Man ile Cham ırklarından oluşur. Çok sayıda azınlık gruplar olmakla beraber, Vietnam halkı kültür birliğine sahip bir ülkedir. Dil ve adetlerde, kuzeydeki ve güneydeki halklar arasında pek az fark olduğu için bu olay birlik konusunda olumlu bir etkide bulunmuştur. Eğitim 12 yaşına kadar parasız ve zorunlu olduğu için özellikle son yıllarda bu ülkede okuma yazma oranı ve eğitim seviyesi artmaya devam etmektedir.

Vietnam halkının dini yapısı ise şöyledir: % 55'i Budizm ve geri kalanı ise Taoizm, Konfüçyanizm, Hıristiyanlık ve Müslümanlığı benimseyecek şekilde dağılmıştır.

Vietnam'ın başkenti Hanoi adlı bir şehirdir. Diğer önemli şehirleri ise güneyde yer alan Ho Chi Minh City (Saigon) ile orta kesimde yer alan Danang adlı şehirdir. Vietnam 59 eyalete yani şehre (tỉnh) bölünmüş bir ülkedir. Ayrıca şehirlerle aynı statüde bulunan 5 merkezi bir yönetim birimi bulunmaktadır.

Yakın zamana kadar adı sadece savaşla anılan bir ülke olan Vietnam, aslında son dönemlerde dünyanın popüler tatil merkezleri arasında yer almış ve ünü kısa zamanda tüm dünyaya yayılmıştır. Birçok kıtadan gelen turistler Vietnam'ı ziyaret etmek için yollara düşmüş durumdadır. Özellikle sırt çantalı gezginler için önemli bir ülke olan bu gizemli diyar aynı zamanda Asya ülkeleri arasında suç oranı en az ve en güvenli ülkedir ve bu da insanları çeken bir başka husus olarak önem kazanmıştır. Bu bağlamda Türkiye halkı da son yıllarda bu ülkeye gitmek için yoğun vize alımlarına başvuru yapmaya başlamıştır.

Vietnam'da gezilecek birçok yerler arasında; kuzeyde yürüyüş ve doğaseverler için Sapa şehri, başkent Hanoi, cennet olarak bilinen Halong Bai ile tarih açısından önemli ve eski imparatorluk başkenti olan Hue ile yerel kültürün yaşamlarını yakından görebileceğiniz yerler olan Hoi-An, güneye doğru yol aldıkça Nha Trang adlı yerleşim birimi ile Mui Ne ve Ho Chi Minh City çeşitli güzellikleri gözler önüne seren harika yerlerdendir. Mekong Deltası'nda tekne ile yapacağınız bir gezi muhtemelen yaşamınıza farklı bir bakış açısı kazandıracak başka bir olaydır.

Vietnam ayrıca gizemli tarihiyle de ün salmıştır. Vietnam'ın arkeolojik tarihi 2500 yıl öncesine dayanmakta olsa da aslında son dönemlerde yapılan çalışmalar daha öncesini de göstermektedir. Yani tüm tarihi değerleri ve yaşamsal bulgularıyla Vietnam 4000 yıllık büyük bir tarihe sahip bir ülkedir. Vietnam M.Ö. 1. yüzyıldan 10. Yüzyıl'a kadar Çin Uygarlığının baskısı altında kalmıştır. Ülke daha sonra 939 yılında bir grup Vietnam zümresinin girişimiyle Çin'e karşı bağımsızlığını kazanarak buna bir son vermiştir. Vietnam 968'de bağımsızlığını ilan etmiş ve kendi kendisine yetmeye başlamıştır. Vietnam Sosyalist Cumhuriyeti'nde tek yasal parti iktidardaki Vietnam Komünist Partisidir ve ülkenin temel yapısı bu oranda bir belirginlik yaşamıştır. 1975'deki anayasanın değiştirilmesiyle birlikte 1992 Nisan ayında yeni bir anayasa kabul edilmiştir. Komünist partinin idari anlayışı yönetimin nedeniyle politikanın bütün birimlerinde etkisini daha etkili bir şekilde göstermiştir. Seçimlere muhalefet etme yetkisi sadece Komünist Parti ve onun organizasyonlarına verilmiş durumdadır. Kuzey ve Güney Vietnam'ı birleştiren Ho Chi Minh -Ho Amca anlamına geliyor, ülkede hala en sevilen lider olarak biliniyor.

Vietnam dünyanın en büyük kaju ile en büyük ikinci pirinç ve kahve ihracatçısı olan bir ülkedir. Nüfusu 100 milyona varmak üzeredir ve nüfusun yüzde 67'si 15-64 yaşları arasında bulunmaktadır. Vietnam'da 54 farklı etnik grup bulunmakta ve en büyükleri olan Kinh (ya da Viet) nüfusun yüzde 88'ini oluşturmaktadır.

Vietnam'ın başkenti Hanoi adlı şehirdir ve para birimi ise Dong'dur. Vietnam mitolojisine göre insanlar sulatı krallığının hükümdarı ile dağlarda yaşayan bir perinin soyundan gelmektedir. Bu fantastik inanış masallara da konu olmuştur. Bir diğer ilginç bilgi ise Vietnam'da en sık rastlanan soyadı olan Nguyen' kelimesidir. Ruou ran yani (yılan şarabı) bir Vietnam spesiyalitesi olmakla birlikte ünlü bir içkidir. İçinde salamura edilmiş bir yılan bulunan bir pirinç şarabıdır ve her ne kadar kulağa tuhaf gelse de bu iksir bir ilaç olarak görülüyor ve hastalıkları iyileştirdiği varsayılıyor.

Vietnam okullarında zil yerine gong çalar. Yaşlı Vietnamlılar ile konuşurken göz teması kurmamak saygı göstergesi olarak kabul edildiği için Vietnam'ı ziyaret edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının bunu göz önünde bulundurmalarını tavsiye ederiz. İltifatları reddetmek kibarlık sayılır ve teşekkür etmenin mütevazı ve doğru şekli olarak görüldüğü için bunu yapmaktan kaçınmanızı gerektirecek bir şey yoktur. Ayrıca giyim konusunda da ilginç bir yer olan Vietnam'da Ao Dai adlı kıyafet Vietnamlı kadınların geleneksel kıyafeti olarak bilinmektedir. Seremoniler ve diğer önemli etkinlikler sırasında çokça giyilmektedir. Ao Dai aynı zamanda birçok Vietnamlı kız öğrencinin okul üniforması olarak da kullanılmaktadır.