Vietnam Oturum İzni

Vietnam Oturum İzni

Vietnam'da iş kurmak, çalışmak, öğrenci olmak ve araştırma yapmak isteyen kişilerin bu ülkede ikamet etmeleri için Vietnam Devleti'nin göç yasasından faydanabilmektedirler. Vietnam'da kalmak isteyen kişiler geçici ve sürekli oturum kartı ile birlikte 1 yıl ile 3 yıl arasında değişen sürelerde ülkede kalabilmektedirler.

Bu kart verilen izin süresi içerisinde kişiye tahsis edilen bir kimlik kartı özelliği taşımaktadır. Bu kart aynı zamanda vizenin süresinin uzatma işlemleri için de kullanılabilmektedir. Bu kartın diğer adı Geçici Oturum Kartı (GOK) olarak da bilinmektedir. Bir kişinin bu karta sahip olabilmesi için istenen şartları yerine getirmesi gereklidir.

Geçici Oturum Kartı (GOK) alabilecek kişiler şunlardır:

 1. En az iki çalışanı olan bir şirket üyesi
 2. En az bir çalışanı olan bir şirket sahibi
 3. Anonim bir şirketin çalışanı veya üyesi
 4. Vietnam Adalet Bakanlığı tarafından onay almış yabancı uyruklu avukatlar
 5. Çalışma izni olan yabancılar
 6. Yabancı bir şirketin temsilcileri veya orada ofisi bulunan şirketlerin çalışanları
 7. Meslek sahipleri, öğrenciler, eğitimciler ve ulusal programlarda çalışan veya temsilen gelen kişiler. Bu kişilerin yaptığı işler hükümet onayladığı bir iş alanı olmalıdır.
 8. Belirtilen kişilerin akrabaları, baba, anne, eş ve 18 yaşın altındaki çocuklar bu kartı almaya hak kazanırlar.

Bu kartlar Halk Güvenliği Bakanlığı tarafından yetki almış yerel ofisler tarafından ülkeye giriş ve çıkış yönetmeliği tarafında işleme alınıp verilmektedir.

Geçici Oturum Kartı (GOK) alabilmek için aşağıda belirtilen evraklar gereklidir.

 1. GOK formu (işleme alınıp doldurulmuş olmalı)
 2. İki adet 3x4 boyutunda güncel arka fonu beyaz fotoğraf
 3. GOK formu isteği için dilekçe
 4. Geçerliliği olan vize ya da pasaport fotokopisi
 5. Şahıs adına iş veren kurumun ya da şirketin GOK kartı istek mektubu (Bunlar iş kayıt sertifikası, yatırım sertifikası ya da lisansı olabilir)
 6. Yerel polis merkezinden alınan geçici oturum belgeleri veya orada olduğunu kanıtlayan belgeler
 7. Çalışma izni belgesinin fotokopisi
 8. İlgili kişinin olası bir akraba gelişi, ziyareti için ayrıca söz konusu kişilerin doğum belgesi, kimlik kartı fotokopisi, evlilik cüzdanı.

Geçici Oturum Kartı (GOK) genellikle 1 ila 3 yıla kadar geçerli olmaktadır. Geçici Oturum Kartı (GOK) süresi pasaport süresinin 1 ay altında olacak şekilde düzenlenmektedir. Bununla birlikte pasaportun süresinin uzun olması önemlidir.

Geçici Oturum Kartı (GOK) alım koşulu pasaport süresi en az 1 yıl olan kişiler içindir. 1 yıldan az olan pasaportlara bu kart verilmemektedir.

Geçici Oturum Kartı (GOK) kartı kaybedildiği takdirde acilen bildirilmesi gerekmektedir. Eğer durum bildirilmezse yeni bir kartın alım süresi 14 iş günü sürebilmektedir.