Vietnam Ticari Vizesi Hakkında

Vietnam Ticari Vizesi Hakkında

Vietnam Ticari Vizesi

Vietnam'a ticari amaçla gitmek isteyen Türk vatandaşları bu ülkeye yapmayı planladıkları seyahatler öncesinde vize alması gerekmektedir. Vietnam'a iş, toplantı, seminer, konferans gibi bir amaçla gitmek isteyen kişilerin alması gereken vize türüdür Vietnam ticari vizesi. Vietnam ticari vizesi, Vietnam Konsolosluğu tarafından verilen kısa süreli Vietnam vizesi sınıfı arasında yer almaktadır. Vietnam ticari vizesi, Vietnam'da ticari bir faaliyet gerçekleştirebilmenizi, Vietnam'da gerçekleşecek bir fuarda yer almanızı, Vietnam'da bulunan şirketlerle ticari amaçlı görüşmesinde bulunabilmenizi sağlayacaktır. Ancak, Vietnam ticari vizesi ile Vietnam'da çalışma, iş başvurusunda bulunma ve Vietnam'da iş yeri açma hakkı verilmemektedir.

Vietnam ticari vizesinin verilebilmesi için konsoloslukça belirtilen ticari vize uyum koşulları eksiksiz olarak tamamlanması getirilmelidir. Vietnam ticari vize başvuruları işveren ve SGK çalışanı olarak gerçekleştirilmektedir. Vietnam ticari vize başvurunuzun kabul olması için pasaportunuz seyahat sonrası en az 6 geçerlilik süresine sahip olmalı ve pasaport 10 seneden eski olmamalıdır. Bununlar birlikte pasaportunuzun vize bölümünde 2 boş sayfası olması gerekmektedir. Pasaporta ek olarak Vietnam ticari vize için istenen gerekli evraklarda istenen formatları karşılayıp eksiksiz olarak teslim edilmelidir. Tamamlanamayan ya da yanlış bilgi içeren evraklar Vietnam ticari vize alımınıza engel oluşturabilmektedir. Vietnam ticari vizesi için Ankara'daki büyükelçiliğin konsolosluğuna şahsen başvurabildiğiniz gibi Vietnam vize işlemleri için çalışmalar yürüten temsilciliklerle de başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz. Vietnam ticari vize için planladığınız seyahat tarihinden en az 30 gün önce başvuruda yapmanız önerilmektedir.

Vietnam ticari vize için istenen evraklar turistik vize için istenen evraklardan daha fazla olmaktadır. Ancak, Vietnam ticari vize ile verilen haklar turistik vize ile verilen haklardan daha fazla olup ticari vize ile turistik seyahat gerçekleştirebilrisiniz. Ayrıca, Vietnam ticari vizenin geçerlilik süresi genellikle turistik vizeye göre daha fazla olmaktadır. Turistik vize ile ülkeye giriş gerçekleştikten sonra size verilmeyen haklarda bulunmanız Vietnam'a yeniden vize almanıza engel olmanıza ve ülkeye bir daha giriş gerçekleştirememenize yol açacak yasal işlemlere karşılaşmanıza sebep olur. Bu sebeple seyahat amacınıza uygun Vietnam vizesi almanız çok önemlidir.

Vietnam Ticari Vize için Gerekli Evraklar

Vietnam ticari vize için gerekli evraklar aşağıdaki listede belirtilmektedir.

1. B1 belgesi.Davetiye yazısı
2. Vietnam ticari vize talep dilekçesi.Bağlı bulunulan kurumun antetli kağıdına, kurum yetkilisi veya işveren tarafından yazılmış, vize başvuru sahibinin Vietnam seyahat tarih aralıklarını, seyahatin sponsorunu ve vize ihlalinde bulunulmayacağını bildiren, şirket yetkilisi tarafından kaşe atılarak imzalanmış)
3. Pasaport. Seyahat sonrası için en az 6 ay geçerli
4. Vize başvuru formu. Başvuru sahibi tarafından eksiksiz olarak doldurulmuş, kişinin başvuru evraklarında beyan edeceği bilgileri destekleyen, ıslak imzalı
5. İki adet arka fonu beyaz biyometrik fotoğraf
6. Vietnam otel ve gidiş-dönüş uçak bileti rezervasyonu
7. Seyahat sağlık sigortası

Bu listede belirtilen evraklar Vietnam ticari vize için normal şartlarda gereken evraklar olup ticari vizeye başvuruda bulunmak isteyen bütün kişiler için vermesi gereken evraklardır. Gereken evrakları eksiksiz ve doğru olarak vermeniz başvuru işlemlerinizin sorunsuz olarak gerçekleşmesi için önemlidir. Evrakları eksik ya da yanlış olarak teslimi vize işlemlerinin uzamasına ya da olumsuz olarak sonuçlanmasına sebep olabilmektedir. Konsolosluk vize işlemleri sırasında gerekli görmesi halinde başvurandan ek evrak talep edebilmektedir.

Vietnam Ticari Vize Başvurusu

Vietnam ticari vizesi başvuruları, Vietnam Konsolosluğunun belirlediği prosedürlere göre evrakların eksiksiz ve doğru şekilde hazırlanıp düzenlenmesiyle başlayan bir süreçtir. Vietnam ticari vize için gerekli olan evraklar doğru bir şekilde hazırlanmalı, Vietnam vize başvuru formunda eksiksiz ve gerçeğe uygun bilgiler yazılmalı ve vize başvuru evrakları arasında olmalıdır. Başvuru için vereceğiniz evraklar arasında Vietnam vize başvuru formunuzun olmaması durumunda Vietnam konsolosluğu başvurunuzu kabul etmeyecektir. Vietnam ticari vize için başvuruda verilecek güncel pasaportun istenilen formatlara uyması çok önemlidir, aksi takdirde vize işlemleriniz gerçekleştirilmemektedir. Pasaportunuzun 10 seneden eski olmadığına ve seyahat sonrası 6 ay daha geçerlilik süresi olduğuna başvuruda bulunmanız öncesinde mutlaka dikkat ediniz. İstenen bir şekilde düzenlenmiş başvuru evrakları ile şahsi olarak Vietnam Konsolosluğuna ya da Vietnam Konsolosluğunun yetkilendirmiş olduğu vize temsilcileri aracılığıyla vize başvurunuzu yapabilirsiniz. Vietnam ticari vize başvurusu için gereken evrakların eksiksiz olarak teslim edilmesi ile birlikte vize ücretinin de ödenmiş olması gerekmektedir. Vize ücreti ödenmeden başvuru işlemlerinin gerçekleşmesi mümkün olmamamaktadır.

Vietnam Ticari Vize Davetiyesi

Vietnam ticari vize davetiyesi B1 belgesi olarak da adlandırılıp Vietnam Göçmenlik ofisi tarafından düzenlenip onaylanmış olan bir belgedir. Vietnam ticari vize davetiyesinde ticari vizeye başvuranın isim ve soyismi, doğum tarihi, uyruğu, pasaport numarası, ticari amaçla seyahat edeceğine dair bilgi, seyahat süresi gibi bilgiler yer almaktadır. Vietnam B1 belgesi Vietnam'da ziyaret edeceğiniz şirket tarafından göçmenlik ofisinden alınmalıdır. Vietnam ticari vize davetiyesinin geçerlilik süresi en fazla 3 aydır. B1 belgesi, Vietnam ticari vize için istenen en önemli belgelerin başında gelenlerindendir. Vietnam ticari vize davetiyesi olmadan yapılan vize başvuruları kabul edilmemektedir. Bu sebeple B1 belgesi başvuru için vereceğiniz evraklar arasında mutlaka bulunmaktadır.

Vietnam Ticari Vize Dilekçe

Vietnam ticari vizesi dilekçe, vermeniz gereken gerekli evraklar arasında yer almaktadır. Ticari vize için her dilekçe kabul edilmeyip sadece istenen formatlara uyan dilekçeler kabul edilmektedir. Ticari vize dilekçesinde başvuru sahibinin ismi ve soyismi, iş pozisyonu ve ziyaretinin içeriği, başvuru sahibinin sponsorunu, ziyaret edeceği şirketin ismi, şirketi ziyaret edeceği tarih bildirilmelidir. Bununla birlikte vize bitiş tarihinden önce geri dönüleceğine dair beyanda da bulunulmalıdır. Vietnam ticari vize dilekçesi şirket yetkilisi tarafından yazılmalı ve Vietnam'da bulunuş amacına dair bilgi içermelidir. Etkinlik, konferans, iş görüşmesi, fuar katılımı gibi seyahat amaçları ticari vize kapsamında yer alır. Dilekçe de şirketin anteti, kaşesi, ve şirket yetkilisinin ıslak imzası olması da gerekmektedir.

Vietnam Ticari Vize Süresi

Vize başvurunuz olumlu olarak sonuçlanması halinde Vietnam ticari vizesi süresi en fazla 30 gün olarak verilmektedir. Başvuru sahibinin özel bir mazeret bildirip bu mazeretin konsolosluk tarafından geçerli sayılması halinde Vietnam ticari vize süresi 90 olarak verilme ihtimali olmaktadır. Uzun süreli Vietnam ticari vizesi verilebilmesi için pasaportunuzda önceden aldığınız vizelerinizin olması ve önceden Vietnam vizesi almış olmanız etki eden faktörler olmaktadır. İlk defa Vietnam vizesi için başvuruda bulunmanız durumunda ticari vizenin uzun süreli olarak verilmesi olasılığı düşüktür. Vietnam'da iken size verilen ticari vizenin geçerlilik süresi boyunca yasal olarak kalabilirsiniz, vizenizin geçerlilik süresi bitmeden Vietnam'dan ayrılmalısınız. Aksi takdirde Vietnam'da cezai yaptırımlarla karşılaşmak durumunda kalabilirsiniz.

Vietnam Ekspres Vize

Vietnam, ticari vizeyi daha kısa sürede almak isteyen kişiler için ekspres vize uygulamasını sunmaktadır. Vietnam ekspres vize uygulaması normal başvuru için ödemeniz gereken ücrete ek ücret ödeyerek Vietnam ticari vizesinin daha kısa sürede alınması seçeneğini sunan bir uygulamadır. normal ticari vize başvurusu için istenen evraklarla ekspres vize uygulaması ile sizden istenen ticari vize evrakları aynı olmaktadır. Ekspres vize uygulaması ile ticari vize için işlem süresi normal ticari vize başvurularına göre kısa sürmektedir. Fakat, Vietnam Konsolosluğu hafta sonları ve Vietnam konsolosluğunun resmi tatil günlerinde çalışmamakta olup vize için herhangi bir işlem yapılmamaktadır. Bununla birlikte normal ticari vize başvurularında gerçekleştiği gibi konsolosluğun ek evrak istemesi gibi farklı bir durum olursa işlem süresi olumsuz olarak etkilenebilmektedir. Bu yüzden Vietnam ekspres vize uygulamasından daha etkili bir şekilde faydalanabilmeniz için Vietnam ticari vize için istenen evrakları tam olarak teslim etmeli ve konsolosluğun çalışma günleri hakkında bilgili olmalısınız.

Vietnam Ticari Vize Ücreti

Vietnam ticari vize ücreti vize başvuru şekline ve vize için başvurduğunuz zamana göre değişmektedir. Seyahatinizin amacı Vietnam vize ücretini belirleyen bir etken olmakla birlikte ücretler aynı olarak kalmayıp zaman içinde güncelleme yapılabilmektedir. Ekspres vize uygulaması ile ticari vize başvurusu için normal olarak ödeyeceğiniz ücrete ek ücret ödemeniz gerekmekle birlikte vize için işlemler daha az bir zamanda sürmektedir. Vietnam ticari vize ile ilgili ödemeniz gereken ücretler için güncel bilgi alabilmeniz seyahat tarihine yakın bir tarihte ücretlerle ilgili bilgi almanızla olmaktadır.